Офис професия = болки в гърба
През последното десетилетие все повече хора имат професия свързана с продължителен седеж. В огромен процент от тези случаи служебните задължения изискват и работа с компютър. Комбинацията от тези два фактора бързо и сигурно води до болки в гърба. Настоящата статия ще се опита да „хвърли повече светлина” върху проблема, както и да предложи варианти за контрамерки.
Болките в гърба са често срещан проблем след 25 годишна възраст. Много и най-различни причини могат да провокират оплаквания от този характер. В последните години все по-честа причина за болки в гърба е обездвижването, което съвременния начин на живот ни създава. Със заседнало ежедневие, прекомерна употреба на компютър, автомобили и все по-широкото разпространение на климатици и вентилатори болките в гърба стават едва ли не неизбежни. Но докато ролята и значението на простудните фактори е широко известно, като че ли подценяваме негативното влияние на продължителната работа с компютър.
Болките в гърба могат да варират от общ дискомфорт и неразположение до много сериозни проблеми в зоната на гръбнака и крайниците. Всички, които редовно и продължително използват компютър трябва да съблюдават определени профилактични мерки и възможно най-рано да се обърнат към лекар или кинезитерапевт при поява на оплаквания и симптоми.
Оплаквания и Симптоми
Най-честите наблюдавани оплаквания и симптоми за болки и проблеми в гърба свързани с компютър са следните:
- Тръпнене, мравучкане, парене в областта на ръката и предмишницата
- Болка в горната задна 1/3 на мишницата, малко под рамото
- Тензионно главоболие и свързаните с него последици
- Слабост в ръката, намалена сила на захвата
- Скованост в ставите на горните крайници и гръбнака
- Дискомфорт и/или болка в китките, лактите, врата или гърба
- Ограничена подвижност на врата, гърба и раменния пояс
- Сухи, парещи и изморени очи
- Замъглено или двойно виждане
- Мускулни крампи
- Слабост
- Промяна в цвета на кожата в засегнатите зони
- Нарушено кръвооросяване на мозъка и свързаните с него последици
Фактори
Болките в гърба могат да се причинят от един или няколко от следните фактори:
- Поддържане на неестествена или порочна поза при употреба на компютър
- Липсваща или неадекватна подкрепа за гърба
- Седеж в една и съща позиция за продължителен период от време
- Пренапрежение
- Лоша ергономичност на работното място
- Стрес
Трябва да се отбележи, че присъствието на някои или всички от гореизброените условия не е задължително автоматично да доведе до болки в гърба, но значително увеличава процента вероятност за такива. При наличие на симптоми е желателно пациентите да оценят позицията на тялото си при работа и да помислят за адекватни промени при нужда.
Профилактични мерки
Винаги е по-добре да се инвестира в профилактиката на заболяванията отколкото в тяхното лечение. Ето няколко съвета в тази посока:
- Вземайте си редовни кратки почивки когато работите с компютър. На всеки 40-50 минути работа отделяйте по 5-10 минути за да отпочинете. Опитайте да легнете или станете прави, но не оставайте седнали.
- Комбинирайте работата с компютър с други задачи изискващи от Вас смяна на позицията на тялото и отделяне погледа от монитора.
- Редовно разтягайте мускулите на гърба и врата за да отпуснете тялото.
- При необходимост използвайте подпомагащи средства, като подложки за стъпалата и китката, ролирани възглавнички за кръста, поставки и държачи за документи.
- Поддържайте мишката и клавиатурата близки едно до друго и на една височина.
- Избягвайте да стискате мишката силно – опитайте да я държите леко и да натискате без сила.
- Запознайте се и заучете шорткът-и на клавиатурата, които често можете да използвате за да не ползвате твърде много мишката (Ctrl+А за маркиране, Ctrl+S за запазване, Ctrl+V за поставяне).
Както по-рано бе споменато, помислете дали работното Ви място е подредено ергономично. В противен случай оплакванията няма да закъснеят. Ергономичността касае разположението и наличието на монитор, клавиатура, мишка, бюро, подложка за стъпалата (в случай, че стъпалата не достигат пода), подложка за китката, ролирана възглавница за кръста, поставка за документи.
Монитор:
-
Мониторът трябва да е на височина подходяща за вашия ръст. Горния ръб на монитора не трябва да е по-висок от нивото на очите Ви и не по-нисък от 20° под хоризонталата на погледа Ви.
-
Мониторът трябва да е на 50-70см от очите (приблизително на една ръка разстояние).
-
Мониторът трябва да е в близост и на едно ниво с държача (поставка) за документи, ако използвате такъв.
Клавиатура:
-
Трябва да позволява ръцете Ви да са успоредни на земята без да се налага да повдигате лактите си.
-
Трябва да позволява китките Ви да са в една линия с предмишниците, така че да не се налага да огъвате китките назад или напред.
-
Трябва да има достатъчно място за да се отпуснат китките или да има допълнителна подвижна подложка за тях. Може да използвате и подложка от специален гел, която трябва да е минимум 5см дебела.
-
Трябва да е разположена точно пред монитора и на една височина с мишката.
Офис столът:
-
Регулирането на височината трябва да може да става и от седнало положение.
-
Долните крайници трябва да са сгънати на 90° в тазобедрените стави (използвайте подложка за стъпалата при необходимост).
-
Ако стола е на колелца е желателно да има пет точкова основа за по-голяма стабилност.
-
Трябва да има регулируеми и подвижни подлакътници.
-
Трябва да има седалка непозволяваща запотяване, със заоблени краища и разпределяща равномерно тежестта.
Бюрото:
-
Трябва да има достатъчно място за компютъра, принадлежностите към него и за документи.
-
Широчината на бюрото е желателно да е минимум 90см.
-
Трябва да има загладени ръбове и ъгли.
Допълнителни аксесоари:
-
Подложка за китката. Осигурява комфорт на мускулите и сухожилията на предмишницата и ръката. Предпазва от тендовагинит и синдром на карпалния канал.
-
Подложка за стъпалата. Необходима е в случаите когато стъпалата не достигат пода. Използва се за да даде опора на стъпалата, които трябва да са успоредни на пода.
-
Софтуер за разпознаване на гласа. Можете да замените бавното и досадно на моменти печатане с възможността да превърнете речта си в текст. Вече има няколко такива програми, но за съжаление за сега основно на английски. Създателите им цитират до 99% точност на разпознаване.
Ако тази статия Ви е допаднала прочетете още:
Профилактика на болките във врата
Leave a Reply